14. 11. 2018

Na bolesti a zimní chmury platí lázně

O tom, že nemoci duše a těla spolu často souvisí, je již nezpochybnitelné. Bolesti zad jsou přitom přímo učebnicovým příkladem. Uvádí se, že až čtyřicet procent z nich má příčinu právě v psychice – ve stresu a celkové nepohodě


Nemocní chodí do ordinací, jednomu odborníkovi si stěžují na bolesti, druhému na ztrátu energie a malátnost. Anebo nedělají vůbec nic. Přitom zbraně existují: jednou z nich jsou léčebně relaxační pobyty v lázních.

Lázeňské péči se nic nevyrovná

Nestačilo by více se pohybovat a vzít si týden dovolené? Inu, možná ano, ale... Doma se o sebe musíte postarat sami, zatímco v lázních o vás pečuje kvalifikovaný zdravotní personál. Například reflexní masáž může dělat jen vzdělaný fyzioterapeut. A hlavně – ve své koupelně si nenapustíte vanu s přírodním léčivým zdrojem. Těch uznaných lázeňských míst s přírodními léčivými zdroji je v České republice asi jen třicet a účinky těchto léčivých zdrojů je možné přímo využívat pouze ve vybraných léčebných lázeňských zařízeních. Navíc na dovolenou, jejímž cílem je regenerace životních sil, přece nejezdíme mimo domov samoúčelně. Je prokázáno, že doma, kde to známe, si neodpočineme tolik, jako v prostředí, které je na relaxaci speciálně vytvořeno. Léčebný efekt lázeňského pobytu se podle lékařů dostavuje zhruba po čtrnácti dnech aktivní péče.

Voda neslouží jen k mytí a pití

Už více než před sto lety proslul Sebestian Kneipp koupelemi a vodoléčbou. Farář s Wörishofenu ovládal více než sto nejrůznějších vodních procedur. Dnešní lázeňství je za pomoci moderních poznatků dovedlo k dokonalosti. S čím se například můžete v souvislosti s léčbou pohybového ústrojí a relaxací setkat v lázeňských hotelech a resortech ROYAL SPA? Koupel v přírodní minerální vodě bohaté na kysličník uhličitý zlepšuje prokrvení podkoží a vnitřních orgánů. Při problémech s pohybovým aparátem pak účinek zvýší přísady bylinkových olejů, ovsa a extraktu z rašeliny. Pro uvolnění svalového a psychického napětí je vhodná perličková koupel. Jedinečným pramenem využívaným v minerálních koupelích v Mariánských lázních je vývěr Mariina plynu. Relaxační a antistresové účinky má zase Balbínův pramen s vysokým obsahem CO2. Koupele v sirné léčivé minerální vodě přispívají k relaxaci svalstva, ohebnosti kloubů a uvolňuje spasticitu končetin.

Odpočinek naladěný podle přání

Koupele však nejsou vším. Každé naše lázeňské zařízení nabízí zhruba padesát procedur, wellness hotely dvacet až třicet. Patří k nim nejrůznější typy masáží, zábalů, elektroléčba... K tomu přidejte možnost konzultací s lékařem, nutriční poradenství, odpočinek a spánek kdykoli se vám zamane. Zřejmě proto jsou také tolik oblíbeny například u vytížených manažerů lázeňské pobyty.


Lze ale vůbec poznat, že stres v našem organismu stoupá nad hranici, která si žádá nezbytnou dovolenou? Podle psychologů existuje řada příznaků, které už mohou být varováním a vážným podnětem k tomu naplánovat lázně. Patří mezi ně již zmíněné bolesti zad, ale také poruchy spánku, změny chuti k jídlu, úzkostné stavy jako strach či obavy a také horší soustředění.