16. 5. 2016

Dámy, pozor na letní záněty močových cest

Léto, koupání, slunění, plavání v bazénu nebo moři. Ideální letní spojení. Ovšem jedno riziko také hrozí - a to častější výskyt zánětů močových cest u žen. Jak jim předcházet?


Zeptali jsme se MUDr. Magdaleny Kozlovské, primářky lázeňského hotelu Royal v Mariánských Lázních, který se mimo jiné na problematiku ledvin a močových cest zaměřuje.

Jak se zánětu močových cest v létě ubránit?

Důležité je dbát na prevenci a na to, jak se ke svému tělu a zdraví my ženy samy chováme. Snažte se v létě koupat ve vodách čistých, čirých, dbejte výstrah, které informují o výskytu řas a sinic a jiných možných znečistění, zejména v přírodních nádržích. 

Samozřejmě se snažte vyhnout prochladnutí, po koupání se snažte převléknout do suchých plavek a vhodné ani nejsou „letní milostné sexuální románky". Jednou z příčin zánětu močových cest může být i kvasinková infekce nebo například těsné spodní prádlo. Dbejte na dostatečnou hygienu, hodně pijte. Zánět může dokonce způsobit i zadržování močení. Riziko zánětu močových cest je vyšší i u osob s oslabenou imunitou a u těch, kteří trpí cukrovkou.

"Dovolím si zde doporučit ještě jednu mou letitou zkušenost - zejména pro ženy a dívky – v létě prostě preventivně užívat kvalitní extrakt z cranberry, které se u nás označují jako „brusinky" i když se jedná jen o shodu v názvu a tyto plodiny rostou v Kanadě a Americe na vodní ploše, jejich užívání v kvalitní a dostatečné koncentraci dovede ochránit od banálních obtíží, které mohou přerůst v záněty," doporučuje primářka Kozlovská.

Jaké jsou první známky projevu zánětu moč. cest?

Mezi první příznaky patří bolest nebo tlak v podbřišku, nutnost častého močení. Zánět nás nutí velmi často navštívit toaletu avšak s produkcí pouze malého množství moči. Při močení můžete také pociťovat pálení nebo řezání, zejména ke konci močení. Může se objevit i zvýšená teplota třesavka a zimnice, výtok nebo načervenalá moč. Zánět močových cest se může projevit i poněkud dramatičtěji a to rovnou bolestmi zad-beder a zde je již velmi pravděpodobné, že se infekce rozšířila i do horních cest močových, tzn, do ledvin.  Při tomto projevu je nutné ihned navštívit lékaře.

Jak se zánět léčí?

Vždy, při výše zmíněných příznacích je nezbytné vyhledat lékaře a odevzdat mu vzorek moči k vyšetření. V rámci rozboru se zjistí, jestli  moč  vykazuje známky zánětu. V případě, že ano, je třeba vyšetřit i kultivaci a zjistit, které bakterie způsobující infekci močových cest, kolik a jaké to jsou a na základě těchto výsledků Vám lékař s největší pravděpodobností předepíše antibiotika a doporučí dbát na více než dostatečný přísun tekutin. Léčbu je potom nezbytné s pokorou využívat a ihned po té dělat preventivní opatření, aby se zánět neopakoval, nebo ještě hůře nestal chronickým.

Mohou se záněty moč. cest stát chronickou obtíží?

Ano, bohužel mohou. Takové riziko hrozí i u ne dobře vyléčených infektů. Také osoby, které zánětem močových cest, ale i ledvin trpí, by měli velmi dbát na dostatečné doléčení a také prevenci.

Jednou z nich je i pravidelný pobyt v lázních. V našem lázeňském hotelu ROYAL se právě na onemocnění močových cest a ledvin specializujeme.  Léčivé prameny, především hypotonické kyselky v pitné kúře, jsou základem léčby urologických a nefrologických onemocnění. Léčba se zaměřuje jak na doléčení akutních, tak i chronických obtíží, ale i na pooperační stavy - a to jak horních, tak i dolních cest močových. A tato opatření jsou důležitá od dětského věku, u dosívajících a dospělých, ale i seniorů.

Vzhledem ke spolupráci s dialyzačním centrem Fresenius v Mariánských Lázních je možné po předchozí domluvě léčit i pacienty zařazené v dialyzačním programu.

 

Letní dovolenou si můžete užít nejen v hotelu ROYAL v Mariánských Lázních.