1. 3. 2018

Blíží se jaro! Vyzkoušejte blahodárnou detoxikaci organismu

Jaro pomalinku, ale jistě klepe na dveře. Pokud jste si dali na Nový rok předsevzetí, že letos se budete o své zdraví lépe starat, máte další příležitost své závazky dodržet. A vězte, že je to velmi jednoduché. Vyzkoušejte detoxikaci organismu. A my vám s tím pomůžeme!


S paní doktorkou Marcinčinovou z lázeňských hotelů MIRAMARE Luhačovice jsme pro vás připravili informace o jarní detoxikaci. Víte vůbec, co tento pojem znamená a proč by pro vás tato očista organismu mohla být důležitá a zdraví prospěšná?

Proč je jarní detoxikace důležitá a zdraví prospěšná?

Únava je důsledkem končícího zimního období, kdy na váš organismus působilo mnoho negativních vlivů. "Obzvlášť zimní období je čas, kdy se tělu nedostává dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, omezen je i pohyb na čerstvém vzduchu, a to vše významně napomáhá hromadění škodlivých látek v organizmu. Nepříznivě působí i nedostatek slunečního světla a velké teplotní rozdíly při přechodu z teplé místnosti do chladného počasí venku," vysvětluje paní doktorka Monika Marcinčinová, lékařka Lázeňských hotelů Miramare Luhačovice.

Proč jsme na jaře unavení?

Naše tělo takto spotřebuje velké množství energie, a proto v jarním období namísto přílivu životní energie pociťujeme spíš velkou únavu, pozorujeme zhoršení stavu pokožky a svalů. Tento negativní vliv se projeví i náchylností na nemoci, nebo zhoršením již nemocí přítomných.

Toxiny v těle se chovají jako nepřítel

Známky přítomnosti toxinů v organismu jsou vysoké tryglyceridy, zvýšený krevní cukr, deprese, revmatoidní artritida, Helicobakter pylori a jeho pomnožení v žaludku, močovina v krvi, dna, močové a žlučníkové kameny, horečky, zvýšené jaterní enzymy, nádory, bakteriální infekce. Dlouhodobé nahromadění toxinu vyvolává alergie, poškozuje střevní stěnu, zpomaluje střevní peristaltiku a má negativní vliv na některé mozkové funkce. Jedovaté toxiny vznikají z nedostatečného strávení potravy, z nevhodné kombinace potravin.

Toxiny se pak v těle chovají jako nepřítel. Molekuly z nestrávené potravy pronikají do krve a vyvolají tím imunitní reakci a tento komplex se usadí v různých orgánech, kde vyvolá aktivaci bílých krvinek. Ty se shlukují v postižené tkáni a vzniká zánětlivá reakce a poškození tkáně látkami, které vylučují bílé krvinky.

Je čas na změnu životního stylu. Jak začít?

Je proto načase dopřát si detoxikaci organismu. Samotná detoxikace je dobrým začátkem změny životního stylu.

  1. Bylinné čaje, ovoce a ovocné šťávy

    Existují různé způsoby detoxikace. Mezi ně řadíme dvoudenní půst s pitím jen bylinných čajů nebo třídenní ovocnou dietu. Tím, že tělu nedodáváme v tento detoxikační den žádnou těžkou stravu, nemusí se věnovat trávení a lépe odstraňuje nahromaděné toxiny. Velice prospěšné je pití detoxikačních čajů, pití šťávy z jablek, červené řepy a mrkve a tím doplnění antioxydantů- vitamínu A, C, E, selénu.

  2. Na jaře jsou nejvíce zatížené játra a žlučník

    Orgány, které jsou nejvíc zatížené v jarním období, jsou játra a žlučník, proto je také vhodné do jídelníčku zařadit více ořechů, fazole, hrachu, sóji, celozrnné obiloviny a každé ráno nastartovat organizmus sklenkou teplé vody s citrónem. Celoročně je pak nutné omezit produkty z bíle mouky, sladké, slané a mastné jídla a nejideálnější je samozřejmě dělat si detoxikační dny průběžně počas celého roku.

  3. Pohyb na čerstvém vzduchu

    Změnu stravování je nutné doplnit pohybem na čerstvém vzduchu. Pohyb, který je nejlepší pro období detoxikace organizmu, je jóga a procházky na čerstvém vzduchu. Při pravidelné pohybové aktivitě se efektivněji spalují tuky a taktéž i naše střeva fungují lépe. Toxiny jsou taky vyplavované v potu, který se při pohybu z těla vylučuje. Obzvlášť vhodné jsou cvičení, kde se věnuje zvýšená pozornost dýchání - zásobuje tělo kyslíkem a podporuje pohyb lymfy.

Jarní detoxikací lze docílit fyzické i psychické rovnováhy!

Při detoxikaci tělo potřebuje energii na rozklad toxinů, proto velký výdaj energie není vhodný. Člověk by se cítil velmi unaveně a ospale. Při potížích se svaly a pokožkou napomáhají speciální masáže, saunovaní a různé očistné koupele. Napomáhá zlepšit náladu a potlačit depresi, která je pro zimní období víc typická, nastává zlepšení funkce jednotlivých orgánů a zlepšení spánku.

"Důležité je ale vědět, že jarní detoxikaci je vhodné provádět v období klidu, ne počas nadměrné fyzické a psychické zátěže. A proto je ideální spojení i se změnou prostředí a klimatu. Ideální pro nastartování jarní očisty organismu – detoxikace, je pobyt v lázních k tomu určený," říká na závěr MUDr. Monika Marcinčinová.

Nabídka jarních pobytů v lázních

Vyzkoušejte jarní detoxikaci pod dohledem našich lékařů a specialistů a objednejte si jarní pobyt v lázních ROYAL SPA.