3. 3. 2017

Jarní detoxikace - poradíme Vám, jak na to

S přicházejícím jarem bychom měli našemu tělu dopřát správnou očistu. Jarní detoxikace je rok od roku populárnější, protože se jedná o blahodárný způsob, jak zbavit tělo zbytečných škodlivin - toxinů. Inspirujte se proto našimi odborníky, které potraviny k detoxikaci napomáhají a které Vám pomohou získat novou energii a chuť do života.


Toxiny jsou látky, které mohou být pro naše tělo jedovaté. Setkáváme se s nimi v každodenním životě, a je velmi důležité si uvědomit, které látky za ně můžeme považovat.  Jedná se například o kofein, nikotin, alkohol, pesticidy, chemické konzervanty, léky, ale i nadbytek cukru a tuku ve stravě.

Volte ty správné potraviny

K zásadám správného stravování samozřejmě patří konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, dostatek tekutin a dietní maso. "Jídelníček by se měl skládat ze tří hlavních jídel - snídaně, oběda a večeře a s 1 až 2 menšími porcemi přesnídávky a  svačiny. Energetický příjem se rovnoměrně rozdělí např. snídaně 25%, svačina 10%, oběd 40%, večeře 25%," říká nutriční specialistka Katrin Oslislová z Termálních lázní Velké Losiny.

Energetický příjem (100 energetických procent) je třeba rozložit během celého dne. Zastoupené bílkoviny 10 - 15%, tuky 25 - 30% a sacharidy 55 až 60%. Konzumace hlavních jídel má být v průběhu dne v pravidelných intervalech. Zelenina a brambory patří k potravinám, které přirozeně očišťují organismus. Vláknina se v nich nestráví a vezme s sebou při vyprazdňování i škodliviny.

Ideální jarní jídelníček

  • Na snídani konzumujte lehčí jídla, například čerstvé ovoce, mléčné výrobky, nejlépe s probiotickou kulturou, cereálie nebo tmavé pekařské výrobky, aby se organismus zbytečně nezatěžoval a abychom měli dostatečný příjem vlákniny, která pomáhá při pohybu střev.
  • Oběd má být kaloricky vydatnější, proto je vhodné především drůbeží maso a ryby zbavené kůže, doplněné čerstvou zeleninou, případně libové, vepřové a telecí maso v omezeném množství.
  • Večeře má být opět z lehčích jídel, aby se organismus na noc nezatěžoval a oddechl si. Vhodné jsou různé těstoviny a saláty z čerstvé zeleniny.

 

Velmi vhodné je doplnit do jídelníčku luštěniny  a snížit spotřebu živočišných tuků, konzumaci uzenin a tučných masných výrobků, sůl a konzumaci sladkostí a slazených nápojů.

Velmi důležité je dodržovat pitný režim. Každý by měl vypít alespoň 2,5 litru a více tekutin denně. Nejvhodnější jsou minerální vody, mléko, neslazené čaje, ovocné čaje a zeleninové šťávy. Zcela nevhodné jsou slazené a kofeinové nápoje.

Nezapomeňte na:

  • červenou řepu - je vynikající v kombinaci s banány a mrkví, protože tyto potraviny společně odstraňují těžké kovy a jedovaté látky z těla
  • avokádo, česnek, jablka, řeřicha, mořské řasy, zelené potraviny
  • ořechy
  • semínka
  • otruby z vloček 

Očistná kúra pomocí bylin

Listy kopřivy – skvělým pomocníkem při jarní detoxikaci je především kopřiva dvoudomá. Obsahuje vysoké množství železa, které posílí krev a odstraní nepříjemnou únavu. Kopřiva navíc příznivě ovlivňuje funkci jater a cévního systému a je rovněž antirevmatická. Během jarní detoxikace je vhodné pít dvakrát denně odvar z čerstvých listů kopřivy.

Kořen smetánky lékařské – tato část pampelišky má schopnost stimulovat činnost jater, žlučníku a všech travicích orgánů. Na jaře je ideální očistná kúra ze šťávy z čerstvého pampeliškového kořene – jednoduše stačí, když si třikrát denně dopřejete jednu polévkovou lžíci.

Listy smetánky lékařské – ještě před květem můžete na jaře sesbírat také listy pampelišek. Tyto syrové listy podporují metabolismus, můžete je použít do salátů, vhodné jsou i do tzv. zeleného nápoje.

Ostropestřec – o ostropestřci je známo, že podporuje celkový metabolismus a činnost jater. Ostropestřec navíc zlepšuje funkci žlučníku a pomáhá léčit bakteriální onemocnění jater nebo cirhózu. Na jaře si čerstvé lístky z ostropestřce můžete přidat do polévek, salátů či pokrmů z brambor i vajec. Prospěšný je také nálev z jeho květů a plodů.

 

Vyzkoušejte jarní detoxikační pobyty

Pokud máte v plánu "obout" se do jarní detoxikace skutečně poctivě, svěřte se do rukou našich odborníků a vyzkoušejte naše speciální jarní pobyty ve 4 destinacích - Mariánské Lázně, Luhačovice, Ostrožská Nová Ves, Velké Losiny.