12. 8. 2015

Proč by diabetici měli jezdit do lázní?

Cukrovka je nenápadná a zákeřná nemoc. Není totiž vidět a dokonce ani léčebná neukázněnost nemocného nemusí vyvolat okamžité následky. A přitom nemocných stále přibývá.

 


Nemáte-li v rodině nikoho s cukrovkou, nebo nejste-li sami nemocní, neumíte si zřejmě vůbec představit, co život s tímto onemocněním znamená. Každý diabetik ví, že jakmile se choroba objeví, bude muset už navždy kontrolovat své zvyky a touhy. Otázkou je, jak snadno nebo těžko to zvládne, když k lékaři chodí jen jednou za čas a papír s pokyny či dostupné brožurky a webové stránky mu sice dodají informace, ale podporu nikoli? I pro pacienty, kteří žijí s cukrovkou léta, je to někdy velmi těžké – zvláště objeví-li se další zdravotní problémy, které diabetes často provázejí. Zdaleka ne všichni však vědí, že v této situaci jim mohou velmi účinně pomoci lázně. Nabízejí nejen řadu speciálních procedur a pitné kúry léčivých minerálních vod, ale také edukační programy zaměřené na diabetes. Diabetik by totiž měl dělat co nejméně chyb, aby svou nemoc co nejlépe zvládal – a to i po stránce psychické.

Proč by měl diabetik jet vůbec do lázní?

„V rámci Edukačních pobytů pro diabetiky jsou nově diagnostikovým pacientům podrobně objasněny zásady stravování, režimových opatření i možnosti léčby jednotlivých typů cukrovky. Mohou se zde dozvědět, jak se s cukrovkou zařadit do běžného života, co je důležité dodržovat při cestování, při sportu, jak a proč je důležitá péče o nohy, co je to diabetické noha, co jsou podologické ambulance a čím vším jsou nemocní cukrovkou ohroženější než zdravá populace. Kromě toho je jim poskytnuta lázeňská léčba v podobě řady procedur podle předpisu lékaře a jejich aktuálního zdravotního stavu," konstatuje MUDr. Jana Mahdalíková z Lázeňských hotelů MIRAMARE v Luhačovicích, které jsou součástí skupiny ROYAL SPA, a dodala: „Edukační pobyty byly vyřazeny z nového seznamu indikací, které hradí pojišťovny. Proto jsme je nabídli ve formě samopláteckých pobytů.
Tato investice se klientům určitě vyplatí, neboť právě edukační pobyty významně zvyšují schopnost pacientů sžít se s pravidly života s diabetem. V minulosti bylo rovněž prokázáno, že jsou významnou prevencí před riziky, které nedostatečná nebo nesprávná léčba diabetu přináší."
Lázně samozřejmě nabízejí nejen edukační, ale i léčebné pobyty pro nové i „zkušené" diabetiky. „Pomáhá již jen samotný dvou až třítýdenní pobyt v novém prostředí s příznivými klimatickými podmínkami a absencí aktivit běžného pracovního dne a stresu, s pravidelným režimem, dietou šitou na míru a naservírovanou přímo na stůl," potvrzuje MUDr. Jana Mahdalíková, a pokračuje: „Zcela zásadní je rovněž vliv jednotlivých lázeňských procedur. A to od pitné kúry, přes vodoléčbu, masáže, rehabilitaci, individuální i skupinovou pohybovou aktivitu až po elektroléčbu, zábaly apod." Ke zlepšení zdravotního stavu diabetiků určitě přispívá i snížení tělesné hmotnosti díky dietním, pohybovým a režimovým aktivitám pod dohledem zdravotního personálu.

Tři léčivé vody, které to s cukrovkou umí

Při slově lázně si každý představí příjemné koupele a ucucávání minerálních vod ze speciálních pohárků s tzv. násoskou. A nejinak je to i v Lázeňských hotelech MIRAMARE v Luhačovicích. Pitná kúra minerální vody Aloiska podporuje produkci žluči a trávicích šťáv, což zlepšuje trávení v tenkém střevě a zkvalitňuje celý metabolismus, především však metabolismus sacharidů, a právě to diabetici potřebují. Rovněž podporuje vyprázdnění žaludku a zrychluje peristaltiku střev, čímž zmírňuje neuropatické komplikace v oblasti trávicího traktu. Pitnou kúru lékař ordinuje dva až třikrát denně, a to 30 až 45 minut před jídlem v množství 200 až 250 ml v jedné porci. Aloisku je dobře pít po doušcích a vlažnou.
„Uhličité koupele, k nimž používáme minerální prameny Jaroslava a sv. Josef, zase rozšiřují periferní cévy a tak pomáhají k lepšímu prokrvení končetin. Přispívají také ke snížení systolického i diastolického tlaku a poklesu tepové frekvence, čímž se řadí k nenahraditelným pomocníkům v boji proti kardiovaskulárním obtížím u diabetiků. Uhličité koupele navíc stimulují diurézu, tj. množství vyloučené moči za 24 hodin. Podobný účinek mají i suché uhličité koupele, které doporučujeme hlavně kardiakům, odpadá zde totiž zátěž hydrostatickým tlakem a teplotou vody," uvádí MUDr. Jana Mahdalíková. K celkové fyzické a psychické odolnosti a kondici napomáhají skotské střiky, perličková koupel, masáže, léčebný tělocvik v bazénu, plavání, zábaly, vycházky, ...
Nutným základem k udržení dobrých výsledků při léčbě cukrovky a k předcházení vzniku nebo zhoršování komplikací je však samozřejmě dodržování stravovacích, režimových a medikamentózních opatření. Důležitou součástí lázeňské léčby je proto i předpis diabetického jídelníčku s přesným určením dávky sacharidů, popřípadě i s omezením živočišných tuků, sníženým příjmem soli a omezenou konzumací alkoholu. „Doporučíme i vhodnou a dostatečnou pohybovou aktivitu, která zvyšuje tvorbu „hodného" HDL cholesterolu. Ten totiž pozitivně působí v prevenci aterosklerózy, kterou jsou diabetici ohroženi více než zdravá populace. Mezi další režimová opatření patří i odvykání kouření," vysvětlila vedoucí lékařka lázeňského zařízení MIRAMARE.
Podle nového indikačního seznamu mohou jet do lázní tzv. na křížek jen diabetici prvního a druhého typu s komplikacemi. Zdravotní pojišťovny hradí tři neděle lázeňské léčby s ubytováním a stravou. Lázeňská léčba přitom zahrnuje vstupní, kontrolní a výstupní lékařské vyšetření, ošetřovatelskou péči, laboratorní vyšetření a tři lázeňské procedury na každý den, tj. celkem 63 lázeňských procedur. Pokud pacient trpí cukrovkou bez komplikací, může absolvovat lázeňskou léčbu příspěvkovou. V takovém případě je z veřejného zdravotního pojištění hrazena jen léčba – stravování a ubytování si musí nemocný hradit sám. Příspěvková léčba je určena i diabetikům s komplikacemi, kteří tak mohou využít možnosti opakované lázeňské péče v délce trvání 14 nebo 21 dnů, u obézních diabetiků je ale nutné prokazatelné snížení tělesné hmotnosti od posledního lázeňského pobytu. Vyzkoušejte například lázeńský pobyt Komplexní kůra 18 a svěřte se do rukou špičkových odborníků právě na léčbu diabetu.