29. 7. 2015

Proč nám v létě více otékají nohy?

V létě nám obvykle více otékají nohy. A to i zdravým lidem, u kterých otoky nohou nejsou zdravotního - kardiálního, renálního ani metabolického původu. Proč nás tento problém trápí a jak proti němu bojovat?


Nohy mohou otékat celý rok a samozřejmě je mnoho možných příčin proč dolní končetiny otékají. Ale předpokládejme, že víme, že otoky o kterých zde hovoříme, nejsou kardiálního, renálního ani metabolického původu

„Pak tedy si dovolím připomenout trochu fyziky a selského rozumu. Voda v přírodě teče vždy z kopce dolů. U nás lidí teče „voda" nahoru a z dolních končetin se dostává do oblasti trupu a to vše by nebylo možné, kdyby celý systém nepoháněla pumpa – srdce," vysvětluje paní doktorka Magdalena Kozlovská, primářská lázeňského hotelu ROYAL v Mariánských Lázních a pokračuje. „Ovšem ani pumpa nezvládne rozdmýchat cirkulaci na nohách, a proto větší a velké „trubky" = cévy vedou mezi svalovými skupinami. Nu a tak jak my chodíme a měníme pozice, pracují svaly a zároveň se tak stlačují a zase roztahují trubičky uložené mezi nimi = cévy a tak dochází k pumpovacímu efektu, až se tekutina dostane do oblasti trupu. Je třeba připomenout i trochu anatomie, aby se tekutina v trubkách při každém zapumpování nevracela zpět, máme v žilách dolních končetin velmi důmyslný systém žilních chlopní. Tyto ale mohou fungovat dobře jen když bude průsvit cévy ideální."

Sed může nohy potrápit

Když se céva roztáhne a zvětší se její průměr – chlopeň již 100% nedostačuje. A může tak docházet k třeba minimálnímu, ale zpětnému toku a větší kumulaci tekutiny pod úrovní chlopní. Bohužel člověk je nyní více tvor sedavý a hodně málo se pohybuje, proto stagnuje i svalová pumpa a na konci pracovního dne – ti kdo hodně sedí v práci – tak cítí tuhost v oblasti kotníků a někdy i lýtka.
"Ještě nemusí být vidět výrazný otok, ale je patrné že okolí kotníku je takové „napěchované, tuhé." A také ráno vklouzneme do lodiček snadno a sedíme-li či málo se pohybujeme v práci, pak odpoledne už nám totéž jde hůře a boty nás tlačí a těšíme se až se doma zase přezujeme," říká doktorka Kozlovská.

Kdo je problémem otoků nejvíce ohrožen?

Všichni ti, kteří mají málo pohybu a nebo mají již nějaké zdravotní problémy a celá věc se tak ještě akcentuje.Takže zejména majitelé křečových žil a nebo také lidé u kterých se horší odtok lymfy by se této problematice měli věnovat.

S jakými nemocemi mohou otoky nohou souviset?

Otoky nohou určitě vnímáme jako dyskonfort, už proto, že obuv je nám těsná, ale to je jen „kosmetická" potíž. Otoky nohou a nedostatečná cirkulace způsobuje opravdu velmi výrazné zpomalení proudu a tak částice, které jsou v krvi obsažené mají podmínky k tomu, aby se mohly usazovat a shlukovat. A toto je velmi nebezpečná situace. Jakékoliv „stojaté vody v těle" mají velmi rády „špatné bakterie", které se tam usídlí a způsobují zánět. A co je ještě nebezpečnější, že když se ještě málo napijeme a naše krev je opravdu hustá, tak to jsou ideální podmínky pro vznik trombů a embolů. Tyto se pak z místa, kde vznikly a seděly mohou přeci jen nějakým proudem pohnout a na velký průšvih je zaděláno a může vzniknout nejenom trombóza, ale i embolie. Takový vmetek-embolus- si může docestovat až do plic a tato situace je velmi závažnou a život ohrožující.

Jak na prevenci otoků v létě?

Na prevenci otoků dolních končetin by si měli dát pozor všichni, kteří během pracovní doby sedí u počítače a nebo pracují za přepážkou a šance protáhnout se je minimální. Ale to není vše – je léto doba dovolených a většina z nás míří někam za novým poznáním at´už doma nebo v bližším či vzdálenějším zahraničí. Delší sed, ať už v autě, vlaku a zejména v letadle, kde je velmi omezený prostor – to vše jsou letní rizikové situace.

  • V prvé řadě je důležité na prevenci vůbec pomýšlet – a například v práci si udělat takový režim, že například než se uvaří voda na čaj či kávu – budu se procházet a nebo houpat z paty na špičku nohy a protáhnu tím trochu svaly dolních končetin.
  • Jestliže plánujeme delší cestu, třeba do oblíbené destinace do Chorvatska, doporučuji určitě naplánovat cestu tak, aby si řidič dostatečně odpočinul, ale aby i posádka auta si mohla po max 2-3 hodinách protáhnout svaly – včetně dolních končetin.
  • Pro letadlo platí určitě – neoblékat si těsné, obepínající oblečení, ale pohodlné, volné. Také obuv je vhodné volit takovou , která je určitě pohodlná a nebo se dá rozešněrovat či rozepnout.
  • Je vhodné před delší cestou na své nohy myslet i doplňky stravy. "Doporučuji několik dní před cestou, během cesty a ještě den, dva po cestě užívat například Gikgo Biloba, dostanou se koupit i krémy, které obsahují látky, které pomáhají cévní stěně udržet flexibilitu – napřiklad břečtan. Sama jsem si takový krém dala do dávkovače a mám jej v autě vždy po ruce," radí paní doktorka Kozlovská.
  • Je samozřejmé, že lidé, kteří vědí, že mají křečové žíly nebo dispozice, tak by měli mít na cestu oblečené kompresivní punčocháče. Mnoho zdravých nad nimi „ ohrnuje nos", ale je to velká škoda. Zdravotní punčochy mají komprese jasně definované. Ti kteří mají akutní problémy nosí st. III, ale těm delší cesty opravdu vzhledem k opravdu velkému riziku trombózy , tzn. i embolie v akutní a subakutní fázi nedoporučujeme. Kdo má zánět odléčen a to alespoň 6 týdnů, pak nad cestou uvažovat může, ale opět zodpovědně a na cestu i s sebou by měl mít kompresi č. II. A pro nás ostatní, kteří se cítíme být zdrávi je komprese I. st. a preventivní komprese. Určitě doporučuji takové pomůcky pořizovat ve zdravotnických potřebách a ne galanterii. Jedině tak máte dlouhodobou záruku kvality i po opakovaném praní. My jsme v Česku velmoc na tyto produkty a mohu doporučit kompresivní legíny Active od moravské firmy DEONA-MEDI, se kterou v Mariánských Lázních spolupracujeme  a která jako jediná u nás tyto vyrábí z velmi příjemného a i estetického materiálu. Vhodné jsou právě na prevenci.

Je i pro prevenci otoků a křečových žil vhodná péče a pobyt v lázních?

"Lázeňskou kůru pro péči o své nohy a cévy vůbec velmi doporučuji nám všem, kteří si uvědomujeme, že s každým novým dnem jsme neomládli. U nás v hotelu Royal v Mariánských Lázních využíváme jeden z největších darů přírody a to je přírodní uhličitá léčba. Aplikujeme 3 formy, které se i kombinují. Ale ať tak či onak – krásná i relaxační minerální koupel v Balbínově prameni, nebo i forma suchá v suché uhličité obálce – tyto procedury nám prokazatelně zlepšují situaci našich cév, protože již během aplikace těchto procedur dochází k vazodilataci těch nejmenších kapilár a tento efekt se reflexně šíří i dále v těle. Tzn. ulevíme lymfě, žilám do kterých se lymfa vlévá a nakonec i arteriím. Dále provádíme lymfatické drenáže a to jak manuální, tak i přístrojové a tyto procedury v kombinaci s již zmíněnou uhličitou terapií mají výborný efekt," vysvětluje primářka Kozlovská

K již tradičním lázeňským procedurám dá se říci od „praotce Kneipa a Priessnitze" patří kontrastní nožní koupel aneb „šlapačky". Jedná se o přešlapování ve speciálním hlubším malém bazénku pro teplou a hned vedle i pro studenou vodu. V jednoduchosti je krása. Samozřejmě k lázeňské kůře neodmyslitelně patří vycházky a tůry krásnou přírodou do které vejdete hned po chodníčku z hotelu Royal.