11. 2. 2019

Chcete mít krásné vlasy a zdravou pokožku hlavy i v zimě?

Jak bojovat s lupy a seboroickou dermatitidou?


Zeptali jsme se MUDr. Kateřiny Macháčkové, kožní lékařky SIRNATÝCH LÁZNÍ v Ostrožské Nové Vsi.

Zima je ročním obdobím, na které se přibližně polovina populace nadšeně těší a přibližně stejná polovina zimu prostě nemusí. Jednou z příčin, proč je toto roční období v nemilosti, jsou neustálé přesuny z vytopených místností do nehostinných venkovních prostor, což doprovází opakované oblékání a svlékání mnoha textilních vrstev a čepic. Dojde-li k zapocení, mohou se objevit v oblasti pokožky hlavy a vlasů kožní problémy.

V mírných případech může nemocný hovořit pouze o tom, že ho trápí lupy a svědí pokožka hlavy, ale v intenzivnějších případech už bude pravidelně navštěvovat lékárnu a pak možná i kožní ambulanci, protože výsledkem může být nevítaná, avšak v zimě častá seboroická dermatitida.

PANÍ DOKTORKO, CO TO ZNAMENÁ, KDYŽ LÉKAŘ SDĚLÍ PACIENTOVI, ŽE SE U NĚJ OBJEVILA „SEBOROICKÁ DERMATITIDA"?

Jedná se o chronické, opakující se kožní onemocnění, které postihuje zejména lokality kůže bohaté na mazové žlázy. Co přesně ji vyvolává, to není 100% známo, zřejmá je zde však výrazná vazba na klimatické změny a narušení kyselého ochranného kožního pláště spolu s působením některých mikrobiálních faktorů. Onemocnění může postihovat malé děti od nejútlejšího věku stejně tak jako dospělé. Nejčastěji se tvoří nánosy jemných žlutavých „mastných" šupinek ve kštici, které mohou vytvářet souvislé vrstvy. Projevy mohou postihovat i hrudník, obličej - nejčastěji obočí a nosoretní rýhy. V pokročilých stavech se přidává zarudnutí pokožky a nepříjemné svědění.

Přečtětě si celý článek na webu lázeňské kosmetiky THERMELOVE a dozvíte se, jaké jsou možnosti léčby.