13. 4. 2018

Záněty ledvin se nevyplácí podceňovat, pomohou Mariánské Lázně

Ledviny jsou pro náš život stejně důležité jako třeba srdce nebo plíce. Mají na starosti zbavit tělo odpadních látek, které jsou z organismu vylučovány v moči, a rovněž udržovat hladinu tekutin v těle. Onemocnění ledvin o sobě často nedává nijak zvlášť vědět. Je pravda, že ledvinovou koliku poznáte naprosto jistě – ne neprávem se říká, že je to snad ta nejhorší možná bolest.


Projevy zánětu – třesavky, zimnice, pálení a řezání při močení, rovněž nelze přehlédnout. Ale že je ledvina unavená, toho si nevšimneme, protože jsme unavení také," upozorňuje  MUDr. Magdalena Kozlovská, vedoucí lékařka Lázeňského hotelu ROYAL v Mariánských lázních. "Když nedáváme tělu dostatek tekutin, může nás tlačit v boku. Zpravidla nad tím však mávneme rukou a vysvětlíme si, že je to ze sportu, ze zahrady, od sezení v autě či u počítače apod.," dodává lékařka.

Ze zdravé ledviny nevyjde ani kapka cukru či bílkoviny, MUDr. Magdalena Kozlovská

„Představte si dvakrát zahnutou trubku, jako máte pod umyvadlem," přirovnává lázeňská lékařka. Henleyova klička je místem, kde vzniká hypertonická moč, která dále putuje další trubičkou do další části ledvin. Postupně je přefiltrována, až vznikne tekutina složená převážně z vody, močoviny a chloridu sodného, která pak odchází z těla. Každý úsek pomyslného potrubí má svou naprosto přesně určenou funkci: „toto vyloučíš a toto v těle zadržíš". „Například ze zdravé ledviny nevyjde ani kapka cukru či bílkoviny," vysvětluje Magdalena Kozlovská.

Ledviny a nemoci

Málokdo si uvědomuje nebezpečné propojení vysokého krevního tlaku a ne zcela funkčních ledvin. Bylo by naivní myslet si, že orgány v těle vysoký krevní tlak nevnímají. Cítí ho nejen srdce, ale i ledvina. A odpovězte si sami: Co se stane s opotřebovaným potrubím v domě, když kotel vře? Dříve nebo později někde praskne. A podobně to funguje také v ledvinách. Není proto výjimkou, že k lékaři dojdeme až se známkami již selhávajícího orgánu. A není ani neobvyklé, že se na dialýzu dostanou pacienti téměř „z ulice", protože je nic netrápilo tak, aby museli jít k lékaři a dali jim tak šanci jejich problém včas odhalit.

Pomoci může přírodní minerální léčba

Přírodní minerální uhličitá léčba v podobě vodních i suchých koupelí pomáhá cévnímu řečišti rozšířit se a být flexibilnějším. CO2, který se vstřebává povrchem těla, stimuluje receptory i těch skutečně nejdrobnějších kapilárek v těle.

„Představte si krásný, urostlý, hodně košatý strom, třeba naši národní pýchu lípu. Terapie uhličitými přírodními zdroji začíná u těch nejmenších větviček a pokračuje k těm o trochu větším a ještě větším až dospěje k samotnému kmeni. Když to převedeme na potrubí, je jasné, že rozšíříme-li ho, klesne tlak. A stejné je to u člověka. Užitek z lázeňské léčby, jejímž výsledkem je pokles krevního tlaku, nemají tedy jen samotné ledviny, ale také srdce," je přesvědčena MUDr. Magdalena Kozlovská.

V Mariánských lázních vyvěrají slabě mineralizované, hypotonické minerální vody, které jsou doporučovány k léčbě zánětů ledvin, a to akutních i  chronických (dřeně i kůry). Dále pak cyst, ledvinových kamenů a písku (lithiázy) či snížené funkce ledvin v souvislosti s jinými chronickými onemocněními.

Léčba minerální vodou je doporučována i u onemocnění močového měchýře. Zejména, když je hyperaktivní nebo zase pracuje příliš málo. Mužům pomáhá i s problémy s prostatou - od chronických zánětů, přes její nezhoubné zvětšení až po rekonvalescenci po operacích onkologického i  neonkologického charakteru," dodává lékařka s tím, že úspěchy lázně slaví i se stresovou inkontinencí.

Jak chránit ledviny?

Dostatečně je proplachujte, tedy dodržujte správný pitný režim. Vypít byste měli 1,5 až 2,5 litru tekutin denně. V horkých letních dnech je samozřejmě třeba dodat tělu tekutin více. Nejlepší je obyčejná voda, někdy přidejte minerálky a čaje (zelené, bylinkové).

Chraňte se před prochladnutím. Asi už každému z vás někdy byla zima na nohy a doplatil na to častým běháním na WC. A to je už jen krůček k zánětu ledvin. Takže zásada „nohy v teple" platí beze zbytku.